Oscars 2015: the full list of winners

Oscars 2015: the full list of winners – Of everything posted within the function up to this particular year’s Academy Honours ceremony, multiplicity — or even quite, a don’t have thereof involving nominees — unquestionably completely outclassed your discussion, equally on-line as well as off of.

1 have to have look not any further than your cracking open brand of tonight’s display pertaining to evidence of the amount chaffing 2015’s plant connected with 100 % light operating nominees offers brought about.

“Tonight most of us complete Hollywood’s ideal as well as whitest — Come on, man cleverest, inches joked first-time Oscar web host Neil Patrick Harris in reference to your conflict, that he’d also resolved that has a tongue-in-cheek twitter update sooner this particular calendar month.

Even though many about Tweets happen to be praising Harris pertaining to addressing your multiplicity difficulty head-on during the cracking open monologue, your nourishes connected with those who have also been loudest in criticizing your Academy pertaining to screwing up to identify designers connected with color haven’t much stated it in any respect.

News at the top may be a bad thing delivery of the Oscar in 2015, but all must be accepted with a calm heart.

Oscars 2015: the full list of winners

Below the existing list of 2015 Oscar winners you can see:

Best picture
WINNER: Birdman
The Grand Budapest Hotel
Selma
The Theory of Everything
Whiplash
American Sniper
Boyhood
The Imitation Game

Achievement in makeup and hairstyling
WINNER: The Grand Budapest Hotel – Frances Hannon, Mark Coulier
Foxcatcher – Bill Corso, Dennis Liddiard
Guardians of the Galaxy – Elizabeth Yianni-Georgiou, David White

Achievement in costume design
WINNER: The Grand Budapest Hotel – Milena Canonero
Inherent Vice – Mark Bridges
Mr Turner – Jacqueline Durran
Into the Woods – Colleen Atwood
Maleficent – Anna B Sheppard

Best supporting actress
WINNER: Patricia Arquette for Boyhood
Laura Dern for Wild
Emma Stone for Birdman
Keira Knightley for The Imitation Game
Meryl Streep for Into the Woods

Best supporting actor
WINNER: JK Simmons for Whiplash
Robert Duvall for The Judge
Edward Norton for Birdman
Mark Ruffalo for Foxcatcher
Ethan Hawke for Boyhood

Best foreign-language film
WINNER: Ida – Paweł Pawlikowski
Tangerines – Zaza Urushadze
Timbuktu – Abderrahmane Sissako
Leviathan – Andrey Zvyagintsev
Wild Tales – Damián Szifrón

Best documentary short subject
WINNER: Crisis Hotline: Veterans Press 1 – Ellen Goosenberg Kent, Dana Perry
Joanna – Aneta Kopacz
Our Curse – Tomasz Sliwinski, Maciej Slesicki
The Reaper – Gabriel Serra
White Earth – Christian Jensen

Best live-action short film
WINNER: The Phone Call – Mat Kirkby, James Lucas
Aya – Oded Binnun, Mihal Brezis
Butter Lamp – Wei Hu, Julien Féret
Boogaloo and Graham – Michael Lennox, Ronan Blaney
Parvaneh – Talkhon Hamzavi, Stefan Eichenberger

Achievement in sound editing
WINNER: American Sniper – Alan Robert Murray, Bub Asman
Birdman – Aaron Glascock, Martín Hernández
The Hobbit: The Battle of the Five Armies – Brent Burge, Jason Canovas
Interstellar – Richard King
Unbroken – Becky Sullivan, Andrew DeCristofaro

Achievement in sound mixing
WINNER: Whiplash – Craig Mann, Ben Wilkins, Thomas Curley
Interstellar – Gary Rizzo, Gregg Landaker, Mark Weingarten
Unbroken – Jon Taylor, Frank A. Montaño, David Lee
American Sniper – John T Reitz, Gregg Rudloff, Walt Martin
Birdman – Jon Taylor, Frank A. Montaño, Thomas Varga

Achievement in visual effects
WINNER: Interstellar – Paul J Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, Scott R Fisher
Captain America: The Winter Soldier – Dan Deleeuw, Russell Earl, Bryan Grill, Daniel Sudick
Dawn of the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Erik Winquist
Guardians of the Galaxy – Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner, Paul Corbould
X-Men: Days of Future Past – Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie, Cameron Waldbauer

Best animated short film
WINNER: Feast – Patrick Osborne, Kristina Reed
The Bigger Picture – Daisy Jacobs, Chris Hees
The Dam Keeper – Robert Kondo, Daisuke “Dice” Tsutsumi
Me and My Moulton – Torill Kove
A Single Life – Joris Oprins

Best production design
WINNER: The Grand Budapest Hotel: Adam Stockhausen, Anna Pinnock
The Imitation Game: Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald
Mr Turner: Suzie Davies, Charlotte Watts
Interstellar: Nathan Crowley, Gary Fettis
Into the Woods: Dennis Gassner, Anna Pinnock

Best animated feature film
WINNER: Big Hero 6
How to Train Your Dragon 2
The Boxtrolls
Song of the Sea
The Tale of the Princess Kaguya

Achievement in cinematography
WINNER: Birdman: Emmanuel Lubezki
The Grand Budapest Hotel: Robert D Yeoman
Ida: Lukasz Zal, Ryszard Lenczewski
Mr Turner: Dick Pope
Unbroken: Roger Deakins

Achievement in film editing
WINNER: Whiplash – Tom Cross
Boyhood – Sandra Adair
The Imitation Game – William Goldenberg
The Grand Budapest Hotel – Barney Pilling
American Sniper – Joel Cox, Gary Roach

Best documentary feature
WINNER: Citizenfour – Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy, Dirk Wilutzky
Finding Vivian Maier – John Maloof, Charlie Siskel
Last Days in Vietnam – Rory Kennedy, Keven McAlester
The Salt of the Earth – Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, David Rosier
Virunga – Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara

Best original song
WINNER: Glory from Selma – Lonnie Lynn (Common), John Stephens (John Legend)
The Lego Movie – Shawn Patterson (Everything Is Awesome)
Beyond the Lights – Diane Warren (Grateful)
Glen Campbell: I’ll Be Me – Glen Campbell, Julian Raymond (I’m Not Gonna Miss You)
Begin Again – Gregg Alexander, Danielle Brisebois (Lost Stars)

Original screenplay
WINNER: Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo – Birdman
Richard Linklater – Boyhood
E Max Frye, Dan Futterman – Foxcatcher
Wes Anderson, Hugo Guinness – The Grand Budapest Hotel
Dan Gilroy – Nightcrawler

Best original score
WINNER: Alexandre Desplat – The Grand Budapest Hotel
Alexandre Desplat – The Imitation Game
Hans Zimmer – Interstellar
Jóhann Jóhannsson– The Theory of Everything
Gary Yershon – Mr Turner

Adapted screenplay
WINNER: Graham Moore – The Imitation Game
Jason Hall – American Sniper
Paul Thomas Anderson – Inherent Vice
Anthony McCarten – The Theory of Everything
Damien Chazelle – Whiplash

Best actor
WINNER: Eddie Redmayne for The Theory of Everything
Steve Carell for Foxcatcher
Benedict Cumberbatch for The Imitation Game
Bradley Cooper for American Sniper
Michael Keaton for Birdman

Best actress
WINNER: Julianne Moore for Still Alice
Marion Cotillard for Two Days, One Night
Felicity Jones for The Theory of Everything
Rosamund Pike for Gone Girl
Reese Witherspoon for Wild

Best director
WINNER: Alejandro González Inarritu for Birdman
Wes Anderson for The Grand Budapest Hotel
Morten Tyldum for The Imitation Game
Richard Linklater for Boyhood
Bennett Miller for Foxcatcher

Hopefully you entertained with the information above, and you will not be disappointed if the idol is not a winner.